Yurtdışında Hangi Mesleklerde Çalışabilirim


Türkiye’de gerek ekonominin gerekse sosyal imkanların kötüye gitmesi sonucunda yurtdışında çalışabilir miyim diyen insanların sayısını artırdı. Gün geçtikçe de artmaya devam etmektedir.

Bilim çağındaki gelişmeler ve dünya üzerinde farklı değişiklerin meydana gelmesi iş kollarının da değişmesine farklılaşmasına katkı sağladı. Farklı iş kolları ve meslek alanları ortaya çıktı. Bu makalemizde türkiye dışında yabancı ülkelerde hangi mesleklerde çalışılabilir onu araştırdık ve hizmetinize sunuyoruz.

Yurtdışından En Çok Tercih Edilen Meslekler

  • Doktorluk

Doktorluk daha geniş haliyle tıp alanından mezun olmuş herhangi bir birey her zaman için yurt dışında çalışabilme imkanına sahiptir. Özellikle alanında iyi doktorlar her ülke tarafından istenir. Son yıllarda insan yaşam süresi uzadı buna paralel olarak da ülkeler yaşlı nüfufları artmaktadır. Yaşlılığın fazla olması beraberinde hastalıkların artmasını da beraberinde getirdi. Haliyle bu ülkeler doktor ihtiyaçlarını karşılamak için ülkesinin dışından doktor alımı gerçekleştirebiliyor. Türkiye’de doktorlar için bir fırsat alanıdır bu. Bu alamda en çok iş bulunabilecek ülkelerin başında ise Almanya, İngiltere, Belçika, yeni Zelenda ve ABD gibi ülkeler gelir.

  • Bilgisayar Mühendisliği

Son yarım asırda teknolojinin ne kadar ilerlediğini göz önüne alacak olursak bilgisayar veya bilişim alanında uzman kişilere ihtiyacın da arttığını anlayabiliriz. İş imkanı olarak teknolojiyi en iyi kullanan ülkelerde iş bulma imkanı daha fazladır. Bu ülkelerin başında da yine ABD, İngiltere, Avusturya, Avustralya gibi ülkeler gelir.

  • İnşaat Mühendisliği

İnşaat mühendisliği yurtdışında iş bulma olanaklarının en kolaylarından biridir. Özellikle yurtdışında Türk inşaat firmalarının oldukça fazla olması bunu daha da kolaylaştırmaktadır. Bu anlamda alanında iyi konuya hakim her inşaat mühendisi bu firmalar aracılığıyla kolaylıkla iş bulabilme imkanına sahiptir.

  • Enerji Mühendisliği

Türkiye Cumhuriyeti hem jeopolitik olarak hem de yeraltı ve yerüstü enerji kaynakları olarak çok çok önemli bir konumdadır. Termik santraller, rüzgar enerjili santraller, hidroelektrik santralleri, petrol santralleri gibi bir çok alanda enerji alanı mevcuttur. Bu alanlarda istihdam edilmek için de eğitim alanında yoğun gelişmeler ve iyi eğitilmiş elemanlar yetiştiriliyor. Enerji alanında yetişmiş mühendisler dünya enerji piyasasına hakim ülkeler tarafından oldukça tercih edilir hale geldi. Bu ülkelerin başında Rusya, Avusturya, İngiltere, Suudi Arabistan, Singapur ve Macaristan gibi ülkeler gelir.

  • Beden İşçisi

Yurtdışından en çok tercih edilen eleman ihtiyacı ise beden işçileridir. Özellikle inşaat sektörü ve fabrikalarda çalıştırılmak üzere yoğun işçi alımları gerçekleştiriyorlar. Sanayisi gelişmiş Almanya, Fransa, Rusya gibi ülkeler bu ülkelerin başında gelir.

  • Diğer iş alanları olarak; endüstri mühendisliği, muhasebe, aşçılık, diş hekimliği, turizm şirketleri vs gibi çoğaltabiliriz.

28 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir