Yurtdışında Çalışmak İçin Altın Tüyolar


Ülkemizde çalışanlar kendilerini geliştirmek, yeni vizyonlar edinmek daha fazla para kazanmak, daha iyi şartlarda yaşamak veya farklı nedenlerden dolayı yurtdışında çalışabilmenin imkanlarına bakıyorlar.

Özellikle eğitimini yurtdışında tamamlamış insanlar tercihlerini yurtdışında çalışmaktan yana kullanıyorlar.

Yurtdışında çalışabilmenin çok farklı yolları vardır. En çok İnşaat firmaları, turizm şirketleri, uluslararası ticaret yapan firmalar aracılığıyla iş fırsatı doğuyor. Ayrıca İŞKUR aracılığıyla da binlerce insan yurtdışında iş sahibi olma şansını yakaladı. Türklerin yurtdışında en fazla inşaat, hızlı tüketim, otomotiv, teknolojik mühendislikler, mesleki mühendislikler, çağrı merkezleri, tercümanlık gibi alanlarda çalıştıkları ve tercih edildikleri görülür.

Tam da burada dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Her ne kadar kolay görünse de bazı meşakkatli yanları da vardır. Bazı tüyolarla bu zorlukları aşabiliriz.

 1. Çalışma Koşulları İyi Araştırılmalı

Öncelikle iş yapılacak ülkenin koşulları iyice araştırılmalı. Mesleğinizi icra edebileceğiniz ülkelerin tercih edilmesi mantıklı bir seçim olacaktır. Örneğin, yabancı diliniz iyi seviyedeyse İngiltere, ABD, Kanada ve Avrupa ülkeleri tercih edilebilir. Türk göçmenlerin yoğun olduğu bu ülkelerde çalışmak ve alışmak daha kolay olacaktır.

Bilişim, mühendislik veya geniş ismiyle teknolojik açıdan bilgilerinize güveniyorsanız yine başta ABD olmak üzere Almanya, İngiltere, Avusturya gibi Avrupa ülkeleri tercih edilebilir. İyi bir yabancı dil bilinmesi özellikle Batı Avrupa ülkelerinde Tercümanlık yapabilir ve çağrı merkezlerinde çalışabilir. Hazır gıda ve konfeksiyon ürünlerinde bilgisi olanlar Ortadoğu ülkelerini tercih edebilir. İnşaat mühendisli ve inşaat ustalığı gibi alanlarda bilgili olanlar Rusya ve Türki cumhuriyetleri tercih edebilirler. Bu gibi bilgi sahibi ve ihtiyaç duyulan ülkeler paralellik gösterirse avantaj olacaktır.

 •  Hangi Sektör Hangi Ülkede İyi İş İmkanlarına Sahip

Bu alanları da şöyle sınıflandırmak mümkündür.

 • İnşaat sektörü: Türki Cumhuriyetler (Azerbaycan, Kazakistan, Türkmenistan, Kırkızistan, Özbekistan gibi ), Rusya ve Arap ülkeleri,
 • Perakende Sektörü: Rusya ve Türki Cumhuriyetler,
 • Üretim ve ihracat: Çin,
 • Hızlı Üretim Sektörü: Avrupa ve Ortadoğu Ülkeleri,
 • Finans ve Bankacılık: Avrupa ve Arap Ülkeleri

Hangi alanda yetenek sahibi ise o ülkelerin ihtiyaçlarına göre alımlarına başvuruda bulunulabilir. Bu avantaj sağlayacaktır başvurucuya.

 • Yurtdışında Nasıl İş Bulunur?

Öncelik olarak yukarıda belirttiğimiz alanları ve ülkeleri belirlemek gerekir. Sonraki adım ise bu ülkelerde iş yapan şirketleri belirlemek ve iletişime geçmek. Yapılan personel alım ilanlarını takip etmek. Özel şirketler dışında İŞKUR ilanları da takip edilmelidir. Bunun yanında yabancı kariyer siteleri ve sosyal paylaşım siteleri de takip edilmelidir.

 • Gitmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

İş için gidilecek ülkenin dilini en azından iletişim kuracak kadar öğrenmek çok fayda sağlayacaktır.

Ülkenin çalışma izin şartlarını ve ikamet izni şartlarının da iyi araştırılıp ona göre karar verilmesi de faydalı olacaktır. Son olarak vize, pasaport gibi işlemlerde sıkıntı yaşanmaması için sicil kaydının temiz olmasına özen gösterilmelidir.

18 Comments

 • TARIK dedi ki:

  Alcıpan ustasıyım ve kaynak myk belgem var

 • Faruk dedi ki:

  Ben faruk kurucay yurtdışı işi arıyorum ahşap kalipci ustasiyim tl05316937310

 • MehmetÖrücü dedi ki:

  Aşçıyım yurt dışında çalışmak istiyorum 05439160504

 • Ali dedi ki:

  Mrb ben tır şoförü yaptım ve mikser şoförlügü yaptım toplam 15 sene sizinle çalışmak isterim 05330507519

 • Adnan kara dedi ki:

  Kalıpçı kalfasıyım temelden sonuna kadar her türlü kalıp yapılır proje dışı hiç bir şey yapmamak prensibimdir memleket Trabzom

  • Caner Uğur dedi ki:

   Mrb ben Caner İstanbulda uturuyum yurt dışı Bi iş arıyurum su tesisat ustasıyım.
   Her iş yaparım yeterki iş olsun farketmez

 • Hakkı dedi ki:

  Slm ben kakkı 33 yaş 19 yıdır inşaat çalışıyorum kalıp duvar çatı ustasıyım pureceden çok iyi anlarım tel 0545 892 58 55

 • Yasin batar dedi ki:

  Yasin batar MALATYA 05369226922 suguk demirciyim daha ünce israil de çalıştım acil işe ihtiyacım var

  • Caner Uğur dedi ki:

   Mrb ben Caner İstanbulda uturuyum yurt dışı Bi iş arıyurum su tesisat ustasıyım.
   Her iş yaparım yeterki iş olsun farketmez

 • Cevat dedi ki:

  beton. arma demircisiyim. 05375766001

 • Hüseyin Cakmak dedi ki:

  35 yıldır elektrik tecrübem vardır Kahirede,Rusyada,Irakda çaliştım.Arapça ve ingilizcede kendimi anlatacak
  kadar dil biliyorum.
  Elektrik sanat okulundan belgem var Hastane,Üniversite,Otel,Konut,Hızlı tren tünel Baraj işlerinde çalıştım.

 • Ali Ekber Güvercin dedi ki:

  Merhaba elektrik ve mekatronik teknikeriyim pano montör test ve devreye alma işlerinde 20 yıllık tecrübem var ayrıca elektrik tesisat ekibinde var yurtdışı işi arıyorum 05382900358 Ali Güvercin

 • nizamettin kaya dedi ki:

  mekanik mermer taban seramik fayans sulu kesim ustasıyım katar kuvyt arabistan sırbistan tiran da calışdım katarda hazmermer alce firmalarında doha da 3 sene calışdım seve seve calışırım saygılar 05428185881

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir