Yurtdışında Çalışmak İsteyenlere Maddeler Halinde Bazı Öneriler


Yurtdışında çalışmak isteyip nasıl yapacağını ve nelerle karşılaşacağını bilmeyen vatandaşlar için yol gösterici nitelikte on maddelik bir öneri makalesi hazırladık.

  1. Yurtdışında Çalışmanın Sağlayacağı Faydalar Nelerdir?

Yurtdışında çalışmanın insana birçok faydası vardır. Özellikle yabancı dil üzerine uzmanlaşmak gerektiren işler için bulunmaz bir fırsattır. Bunun yanında değişik kültürleri tanıma, iş sahalarını görme, farklı kültürleri, yaşamları deneyimleme, küresel anlamda ekonominin yeri, gelişimi, farklı insanlarla iletişim kurma, bir arada çalışma gibi çok farklı alanları görmüş tanımış ve deneyimlemiş olacaksınız. Kısaca insanın ufku, dünyaya bakışı ve davranışları değişecektir.

  • Yurtdışında Hangi İşlerde Çalışılabilir?

Yurtdışında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının en çok çalıştığı alanlar; yiyecek içecek sektörü, turizm sektörü, inşaat sektörü ve beden işçiliği sektörleri olarak biliniyor. Her ülkenin eleman ihtiyacı farklı farklıdır ancak işçilik olarak Türklerin özellikle Avrupa ülkelerinde yoğun olması iş bulma imkanını da artırmaktadır. Yabancı dil bilinmesi ve referansın olması da iş bulma için çok avantaj sağlayıcıdır.

  • Yurtdışında İş Bulmanın Kolay Yolları Var Mıdır?

Çalışılmak istenen şirket çok uluslu yani çok farklı ülkelerde iş yapıyorsa iş bulmak daha kolay olacaktır. İş alanınızda kendinizi ispatlamış biriyseniz ve yabancı diliniz de iyiyse bu işinizi çok kolaylaştıracaktır. Yurtdışında en kolay iş bulmanın yolu alanında uzman olmak çok tercih edilebilecek ve açık olabilecek mesleklerin olması gerekir. Tıp alanı, ileri derecede mühendislikler gibi.

  • Yurtdışında Çalışmaya Özel Yetenek Gerekir mi?

Yurtdışında çalışmak için öyle çok özel yetenekler gerekmez. Ancak çalışma izni almak için bir sponsor olması çok önemlidir. Tabi dışarıda çalışmayı engelleyecek bir sicil sorununuzun da olmaması gerekir. Ayrıca uygun vizenin de alınmış olması gerekir. Yasadışı yollarla çalışmak mümkündür ama yakalanınca sınır dışı edilme sirki oldukça yüksektir.

  • Çalışma Vizesi Almak Zor Mu?

Çalışma vizesi almanın zorluğu ülkeden ülkeye değişmektedir. Hangi ülkenin vatandaşı olduğunuz bu konuda çok önemlidir. Örneğin Avrupa ülkeleri Türkiye’den işçi alımlarına fazla sorun çıkarmazlar ancak Ortadoğu doğu ülkeleri işçilerine sorun çıkartabiliyorlar. Çalışmaya başlayacağınız şirket sizin gerekli evraklarını temin etmenize ve sorunsuz vize almanıza yardımcı olmalıdır. Bu anlamda çalışılacak firmanın güvenirliği de önemlidir.

  • İş Olarak Ne Kadar Süre Kalınmalıdır?

Yurtdışında çalışacaklar süre olarak en az bir yıl taahhütte bulunmaları kendileri için avantaj olacaktır. Bu süre ortama alışma farklı işleri deneyimleme gibi durumlar için ideal bir süredir.

  • Daha Önce Yurtdışına Çıkmayanlar Sorun Yaşar mı?

Yeni çalışmaya başlayan biri için ilk başlarda zor olsa da ortama alıştıkça daha kolay gelmeye başlıyor. Tavsiye olarak yurtdışında çalışılacaksa metropol şehirlerde çalışılmasıdır. Buralarda gurbetçi çalışan insan sayısı çoktur alışmak kolay olacaktır.

  • Yurtdışında İş bulunabilecek En Popüler Ülkeler Hangileridir?

İş için en popüler ülkeler işçi açığının en yoğun olduğu ülkelerdir. Örneğin, hazır gıda alanında en çok Ortadoğu ülkeleri işçi alımı yapar.

İnşaat sektörü için en çok Türki cumhuriyetler ve Rusya en ön sıralardadır. Bunun yanın da bazı Arap ülkeleri ve Avrupa ülkeleri de tercih edilmektedir. Tıp alanında tüm dünya ülkeleri tercih edilebilir. Bilişim ve teknolojik açıdan Avrupa ülkeleri ve ABD tercih edilmelidir.

27 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir