TEKFEN BAKÜ’ DE 6.PETROL SONDAJ VE ÜRETİM PLATFORMUNU YAPACAK


Tekfen İnşaat’ ın Azerbaycan’ da %40 hisse ile söz sahibi olduğu Azfen, 486,3 milyon dolar değerinde 6.petrol sondaj ve üretim platformunun yapımı ile montajını üstlenmiştir. Tekfen İnşaat’ tan yapılan açıklama doğrultusunda, Azfen ’de ortaklık payı bulunan Tekfen’ in projede ki üzerine düşen pay 194,5 milyon dolar olarak belirlenmiştir. 17 bin ton ağırlığında olan off-shore platform projesi, delme modülü, hizmet ve yaşam ünitelerinin yapımı ile teslim işlerini barındırmaktadır. Projenin tamamlanma süresi 38 olarak planlanmaktadır. Hayata geçirilecek b yeni proje kapsamında Tekfen İnşaat, 1992 yılından bu yana Azerbaycan bölgesi’ nde petrol ve gaz sanayisinde müteahhitlik hizmeti verme noktasında 6.imzasını atmış bulunmaktadır.

Proje hakkında açıklama yapan Tekfen İnşaat Genel Müdürü Mustafa Kopuz, şunları söyledi: off-shore platform projesi inşaatında şirketimizin uzmanlığını bu noktadan sonra Hazar Denizi’ nin ilerisinde, Akdeniz Havzasına ve Kuzey Denizi’ ne olacak şekilde genişletmeyi planlamaktayız. Mısır açıklarında ve Akdeniz’ de Kıbrıs’ın Güney kesimlerinde çok büyük gaz yatakları keşfedilmiştir. Konu ile alakalı İsrail off-shore çalışmalarını başlattı, Kuzey Denizi’ nde ise mevcutta ki platformların yenilenme ihtiyacı önemli bir iş potansiyeli olarak bizlere sunulmaktadır.

Konu ile alakalı çalışmaların en kısa sürede başlatılacağını ifade ederek Tekfen İnşaat, ortaklığı bulunan Azfen ile yurt dışında daha birçok önemli projeye imza atacaklarını söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir