Kanada’da Yaşamak Ve İş İmkanları


Kanada bir fırsatlar ülkesi olarak görülür. Ülke yurtdışı iş imkanları açısından insanlara iyi imkanlar ve şartlar sunduğu için iş talepleri de yoğun olduğundan her yıl talep artarak çoğalmaktadır. Ülke en fazla akademisyen, sağlık personeli ve petrol mühendisi alanındaki kişilere öncelik tanıyor olsa da birçok alanda işçi alımı da yapmaktadır. Herhangi bir alanda meslek sahibi olanlar için Kanada göçmenlik başvurusu şartlarını yerine getirmeniz şartıyla rahatlıkla bu ülkede yaşayabilirsiniz. Yapmanız gereken Kanada yurtdışı iş ilanları kısmında istenilen kriterleri takip etmek ve bunlara uymanızdır.

Kanada Kültürel Yapısı

Kanada, kuzey Amerika kıtasında bulunan ve yüzölçümü bakımından Rusya’dan sonraki dünyanın ikinci büyük ülkesi konumundadır. 5 bölgeye ayrılmış olup 10 eyaletten oluşur. Bölgeler merkez Kanada olmak üzere batı ve kuzey sahilleri, atlas okyanusu ve kanada bozkırıdır. Her bölge farklı bir kültür ile nüfusa sahiptir. Başlıca ünlü şehirleri Montreal, Toronto, Qwebeck City ile Vancourver’dır. Para birimi Kanada doları’dır. Resmi dil İngilizce ve Fransızca olan Kanada’da bu durum eyaletler arasında farklılık gösterir. En yaygın din Hristiyanlık olup katolik mezhebine bağlıdırlar. Teknoloji, endüstri liderdirler. Bio enerji, uzay teknolojisi, telekomünikasyon ve eczacılık alanında dünya sıralamasında en baştadırlar. Doğal gaz kaynakları zengin, madencilik, ormancılık, çiftçilik, balıkçılık gelişmiştir. Eğitim alanı çok yüksektir ve tercih edilen ülkelerdendir. Dil okulları dünya çapında başarısını kanıtlamıştır. Dil eğitimi için binlerce dış ülke öğrencisinin tercihidir. Üniversiteler de aynı kalitede olup uygun fiyat seçeneği sunmaktadır.

Kanada Göçmenlik Başvurusu Şartları

Amerika ile komşu olan Kanada’da yaşamak isteyen insan sayısı her geçen gün artmaktadır. Yaşam şartlarının en iyi olduğu ülkeler arasında olması bu duruma etkendir. Yaklaşık her sene 250 bin göçmen alınmaktadır. Vatandaşlık için gereken kriterlerin yerine getirilmesi gerekmektedir. Göçmenlik başvurusu için en az lise mezunu olmalısınız. Yasa gereği belirlenen değerlendirme sonucunda 75 puan almanız gerekmektedir. Bu puan yaş, eğitim, meslek, tecrübe ve yabancı dil olarak değerlendirilir ve puanlar toplanır. Genelde 21-44 yaş arası ve üniversite mezunu olup iyi derece İngilizce veya Fransızca bilenler en fazla puan alan kişiler oluyor. Ülkede yaşamakta olan birinci derecede akrabanız varsa ve oranın kültürünü de iyi biliyorsanız puanınız da yükselecek yerleşmek için şansınız artacaktır. Fırsatlar ülkesinde çalışmak istiyorsanız, belirlenen kriterlere uygunsanız yurtdışı iş ilanları sayfalarından da Kanada için belirlenen şartları ve iş alanlarını takip edebilirsiniz.

22 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir