Almanya’da Yürürlüğe Giren Yeni İş Yasası


Almanya’daki nitelikli iş gücünü kolaylaştırmak için sunulan yasa tasarısı meclisten geçti ve 1 ocak 2020 tarihinde de yürürlüğe giriyor. Buna göre AB vatandaşı olmayan kişiler de ülkede iş bulabilecekler.

Almanya’da Yürürlüğe Giren Yeni İş Yasası

Almanya’daki kalifiye iş gücünü artırmak için, istihdama olanak sağlayan yasa mecliste kabul edildi. Ülkede çalışmak için AB üyesi olma şartı aranmadan yurtdışı iş imkanları fırsatını bulabilecekler. Örneğin 2 yıllık üniversite mezunları bu ülke içerisinde iş bulabilecekler. Aranan şartları iyi takip ederek ve uygulayarak bu imkandan yararlanabilmeniz oldukça mümkün olacak. Yapmanız gereken aylık ortalama 1000 euro’ya gelen, 6 aylık yani 6 bin EURO bir meblağ banka hesabınızda bulunmalıdır. Bu durum size 6 aylık oturma vizesi sağlıyor. Bu size tanınan 6 aylık süre içerisinde iş bulmanız halinde istediğiniz kadar oturum alabilir ve çalışabilirsiniz.

Almanya’da Kolay İş İmkanları

Almanya hem yaşam alanında hem de iş fırsatları alanında Türkiye’den yıllardır birçok kişinin tercih sıralamasında ilk sıralarda yer almıştır. Almanya Türkiye’den birçok ailenin yıllar boyunca göç almış bir ülkedir. Günümüzde çok yüksek sayıda ailenin artık orada yaşam sürmesi ve gerek iş hayatı gerekse tüm vatandaşlık haklarına sahip olarak her alanda hayatlarını sürdürdükleri bir ülkedir. Uzun yıllar öncesinden beri Almanya’ya yerleşim gösteren kişilere her geçen gün sayıları artan yeni kişilere eklenmektedir. Bu da gerek orada yaşayan kişilerin yakınlarına bu fırsatları sağlama olanağı yaşatması veya bu ülkede yaşamak ve çalışmak isteyen kişilerin kendi imkan ve olanaklarını kullanarak iş bulmasıdır. Almanya’da kolay iş imkanları sağlayan birçok yurtdışı iş fırsatları doğmuştur. Bunlardan birisi de yürürlüğe giren yeni iş yasasıdır.

Almanya ve Avrupa İş Fırsatları

Avrupa ülkeleri içinde en gelişmiş ülkeler arasında gelen Almanya Türkiye’den çalışmak için giden kişilere birçok alanda iş imkanları sunabilen bir ülkedir. Çalışan kesime bakacak olursanız birçok alan görebilirsiniz. Ekonomik yönden de ülkemize göre çok daha cazip gelecek olan para değeri çalışmak isteyenleri daha da cezbetmektedir. Yurtdışında bulunmak ve çalışmak isteyenlere Almanya’yı önerebiliriz. Sosyal ve kültürel alanda da oldukça gelişmiş olan Avrupa’nın gözde ülkeleri arasında yerleşmiş olan Almanya’da yaşam alanında hiş bir zorluk yaşamayacaksınız. Almanya’da çalışmak istiyorsanız müracaat için konsolosluklar aracılığı ile veya orada yaşayan yakınlarınız ve arkadaşlarınız varsa onlar aracılığı ile vize için başvuruda bulunabilirsiniz. Ayrıca yurtdışı iş ilanları takibi de yaparak gerekli donanıma sahip olabilir, fırsatları lehinize çevirebilirsiniz.

26 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir