Hollanda İşçi Vizesi Nasıl Alınır?


Hollanda’da çalışmak isteyen kişilerin alması gereken vize türü çalışma vizesidir. Hollanda’da hem çalışmak hen de Hollanda’da oturum hakkı kazanmak isteyen TC vatandaşlarının başvurması gereken bir vize türüdür. Vize kategorisi içerisinde uzun süreli yani D tipi olduğundan biraz uzun sürmektedir.

Hollanda İşçi Vizesi Nasıl Alınır?

Hollanda için alınmak istenen işçi vizesi, diğer turistik vize gibi değildir. Bu nedenle bekleme süresi biraz daha uzun olup farklı prosedürleri vardır. Sizden istenecek evraklar da farklılık içermektedir. Hollanda işçi vizesi almak için öncelikle Hollanda’da bulunan ve faaliyet göstermekte olan firmanın Hollanda resmi göç ofisine (END) başvuru yapması gereklidir. Bu kısımda ya doğrudan END’ye başvuru yapılır ardından evraklar bu kurum tarafından konsolosluğa iletilir. İkinci yol ise ilk olarak konsolosluğa başvuru yapılır evraklar konsolosluk tarafından onaylanması için END’ye gönderilir. İşçi vizesi için en önemli kısım Hollanda Hükümetinin belirlemiş olduğu iş kriterlerine uygunluğun karşılanmış olmasıdır.

Hollanda’da Oturum Nasıl Sağlanır?

Avrupa ülkelerinin çoğunluğunda uygulanan sistemin aynısı Hollanda’da oturum izni ile aynı uygulamayı içermektedir. Eğer Hollanda’da çalışmak için vize başvurusu yapacaksanız bununla birlikte oturum izni de almanız gerekmektedir. Sizden istenilecek evraklar aşağıda sıralanmıştır;

Başvuru Formu( Eksiksiz olarak başvuru sahibi tarafından doldurulmalıdır)

En az 3 ay geçerliliğe sahip olan pasaport ve fotokopisi

İş sözleşmesinin fotokopisi

2 adet fotoğraf

Hollanda İşçi Alımı

Dünyanın en gelişmiş ülkelerinden olan Hollanda ticaret ve ekonomide oldukça iyi bir konumdadır. Türkiye’den de Hollanda’ya işçi olarak gitmek isteyen kişi sayısı oldukça yüksektir. Yaşam standartlarının iyi olması ve işçi alımında da yüksek potansiyelde olması bu ülkede çalışmayı tercih etmekte bir etkendir. Bu ülkeye işçi olarak gitmek isteyen kişiler için birçok iş sektörü ve iş alanları mevcuttur. En fazla işçi alan şehir Amsterdam olup sanayisi oldukça gelişmiş olduğundan bu alanda rahat iş bulma imkanı sağlamaktadır. Firmalar internet üzerinden işçi alım için hollanda iş ilanları vererek alanında deneyimli kişilere bu fırsatı sağlamaktadır. Birçok ülke gibi Hollanda da içi alımında inşaat sektöründe çalışmak isteyenlere uygun iş imkanları da sağlamaktadır. Hollanda’da inşaat firmaları Türkiye’de işçi alımı için oldukça fazla ilan vermekte ve çalışmak isteyenlere deneyimleri kapsamında iş imkanı sağlamaktadır.

9 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir