ZORLU KONAK PROJESİNDE Kİ GELİŞMELER


Zorlu Holding İzmir’ e gökdelen inşa etmek için 11 yıl önce projenin çalışmalarına başlamıştı. Projenin ruhsat başvurusu kabul edilmesi ve imar onayı almasına rağmen bir dönem ilerleme kaydedilemeyen projede yapılan revize işlemlerinden sonra proje için ilk adımlar atıldı. İzmir- Konak’ ta Passtel AVM ve tütün depolarının yer aldığı alana yapılacak olan Zorlu Konak projesi için yıkım çalışmalarına başlanıldı. 42 kat olması planlanan gökdelende 13 işyeri ve 142 konut yapılması öngörülmektedir. Proje 146 metre yüksekliğinde olacak ve 3 bin 532 metrekarelik alana inşa edilecek. 42 katlı gökdelenin ilk yedi katı otopark ve ticari alanlar için ayrılacak. Sekiz ve üzeri katlarda işyeri ve konutlar yer alacak.

Fakat Zorlu Konak projesinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile Konak Belediye Başkanı Abdül Batur arasında gökdelenin çok yüksek olmasından kaynaklı bir fikir ayrılığı ortaya çıkmıştır. Son dönemlerde fikir ayrılığından kaynaklı karşılıklı yapılan açıklamalar sonrası bir anlaşmaya varılarak estetik kurul toplantısı yapmaya karar verildi. Bir haftalık süreç sonrasında kurul toplandı. Kuruldan çıkan sonuca göre 2020 Ocak ayında yapılacak ilk Konak Belediyesi Meclis Toplantısı’ nda Zorlu Konak projesi ilgili kurula gönderilerek inceleme yapılması sağlanacaktır.

Proje hakkında inceleme yapacak olan kurul 22.05.2019 tarihinde Konak Belediyesi Etüd Proje Müdürlüğü tarafından inşa edilen yapı üzerinden hareket ederek çalışmalarını sürdürecektir. İnceleme sırasında Etüd Proje Müdürü Neslihan Yalınıç Koç gerekli birimler ve başkanlık ile iletişim halinde olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir