YURT DIŞINDA ÇALIŞMANIN ZORLUKLARI ve AVANTAJLARI


Zor zamanda yaşıyoruz . Ekonomik şartlar malum maalesef bizleri yaşadığımız mahalleden, çevreden, şehirden,  ülkeden ve en önemlisi sevdiklerimizden ya geçici bir süre ya da kalıcı bir süre ayırmak zorunda kalıyor.Bunun için keskin bir karar almak tabiki zor. İnsanlar bu kararları alırken kimbilir ne zorluklar yaşıyor ne fedakarlıklar çekiyor. En başta sorumluluklarımız belkide bizi bu kararı almaya zorluyor. Hadi bekarların ardında düşüneceği bırakacağı çok kimse olmadığından, evlilerin sıkıntısı hele şehir dışı bir kenara yurt dışında çalışma kararı alıp gitme kararı zor verilse gerek.

Hele yurt dışında yaşamaya kara verildimi bazı zorluklara  katlanmak gerekiyor. Bunlar aile özlemi, uygun arkadaş ortamı bulunamazsa yanlızlık hissiyatı, tanımadığınız insanlarla bazı şeyleri paylaşma ya da beraber yaşamak zorunda olma, en önemli meselelerden biri de gideceğiniz ülkede dil farkının olmasından dolayı doğacak olan sorunlar. En azından kendi derdinizi anlatacak kadar o ülkenin dilini bilmek çok büyük avantaj sağlar. Gideceğiniz ülkenin coğrafik ve iklimsel farkları, Gideceğiniz ülkedeki insanların davranış farklılıkları hoş herkes Türk insanı gibi sıcak kanlı ve sevecen olmasa gerek.

Ancak tüm bu zorlukları aştıktan sonra tüm sıkıntılara katlandıktan sonra yurt dışında çalışmayı başarabilen bunun avantajlarından ve faydalarından tabii ki faydalanabilecektir. İnsanoğlu malum her zorluğa katlanabilecek, her ortama uyum sağlayabilecek şekilde yaratılmıştır. Zaman kavramı da çok önemlidir, çünkü insan zamanla tecrübe kazanır. Muhakkak yurt dışına gittiğiniz ilk günkü sizle, orada geçirdiğiniz 1 ay sonraki siz ve 1 yıl sonraki siz arasında farklılıklar olacaktır.

Artık orada geçirdiğiniz zaman ve tecrübeden sonra, yurt dışında çalışmanın verdiği özgüvenle dünyaya daha bir özgüvenle bakabilirsiniz, daha esnek, sabırlı ve hoşgörülüsünüzdür. Ufkunuz genişlemiştir, daha bir risk alabilir kişilik dahi olmuşunuzdur. Hele ülkenize döndükten sonra özgeçmişinizde yurtdışı deneyimli olmak artı bi avantaj sağlar.

Şimdiden bu kararı alanlara ve alma aşamasında olanlara bol şans diliyoruz.

A.T

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir