Borsada Nasıl Para Kazanılır?


Borsada nasıl para kazanılır?

Borsada Nasıl Para Kazanılır?

Günümüzün gelişen teknolojileri ve ülkemizce karlılık gösteren para piyasaları sebebiyle insanlar yatırımlarını ya da işlerinden kazandıklarının paranın bir kısmını borsa da değerlendirmeye başladılar. Halkımız bundan yaklaşık beş yıl öncesine kadar finans ve borsa sektörüne karşı ilgisiz ya da çekingen iken son zamanlarda kurların ve hisse senedi fiyatlarının artmasıyla sebebiyle hızla bu sektör yönüne hareket etmeye başladılar. Borsa denilen bu sektörde küçük miktarlarda dahi olsa yatırım işlemi yapabiliyorsunuz. Belki de en güzel tarafı da bundan cezbedici gelmektedir. Örnek olarak banka hesabınızda elli kuruş var olsa bile bu paranın değerinde bir hisse senedi alabiliyor ve satabiliyorsunuz. Eski yıllarda bu işlemler daha ilkel yöntemlerle yapılırdı. Geneldi büyük şirketi olanların ya da zenginlerin kasalarında sakladığı kâğıt parçalarıyla bu işlemler gerçekleştirilirdi. Artık teknolojik altyapı gelişmesi ile birlikte bu işlemler daha hızlı, kolay ve güvenilir bir şekilde yapılabiliyor. Bu işlemi gerçekleştirmek için isterseniz aracı bir kurum, isterseniz de çalıştığınız bankanızla da rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Üstelik ek bir komisyon ücreti dahi alınmadan gerçekleştirebiliyorsunuz.

Borsa, birikiminizi büyütmek ve katlamak için harika bir sektör fakat bunu nasıl yapacağınızı bilmek oldukça önemlidir. Bu sektörde yüksek meblağ kazanabileceğiniz gibi daha düşük meblağlar da kazanabilirsiniz. Burada ki asıl konu ölçme ve tartma konusundur. Zira para kazanabileceğiniz gibi yüksek tutarlarda paralarda kaybetmeniz oldukça muhtemeldir ve birikiminiz için potansiyel bir tehdit oluşturmaktadır. Bu yüzden borsa da para kazanmak için neler yapacağınız bilmek çok önemlidir. Bu konu da ki dikkat edilecek hususları sizlere başlıklar olarak aktaracağız.

 

  1. Hisse Senedi Nedir? Sistemi Nasıl Çalışır?

Borsaya ilk adımınızı atmak istediniz ama sistemin nasıl çalıştığı hakkında hiçbir fikriniz yok. Neyi nasıl yapacağınız konusunda aklınızda pek çok soru işareti bulunmakta. Bu konularda başlamanız gereken en basit ve önemli yatırım kaynağından biri hisse senedidir. Hisse senedi alımı ve satımı ile başlamanız sizin için deneyim yolunda size önemli adımlar sağlayacak ilk öneri olacaktır. Hisse senedi, şirketlerin anaparası olarak bulunan ve değerli kâğıt statüsünde yer alan bir fondur. Yani hisse senedi, şirketlerin değer hacimlerinin olduğu ve kazandığı para ile yatırımınıza ekstra değer katan kâğıtlardır. Eskiden hisse senetleri gerçekten kâğıt olarak hamillere verilirdi. Artık sanal ortamda rahatlıkla ve çok kolay bir şekilde alabilirsiniz. Bunun için banka hesabınızda bir “yatırım hesabı” açmanız yeterli olacaktır. Hisse senetlerinin çalışma sistemi şirketin hisse senedini satın alırsınız. Şirketin kasasına para girdikçe kağıdın değeri artar veya ödemeleri gecikir ya da olumsuz haberler gerçekleşir ve bu yüzden hisse senedinin değeri düşer. Bu şekilde getiri-götürü mantığında basit bir sistemi vardır.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir