Köyde Nasıl Ev Yapılır?

Herkes köyünde bir arazisi varsa üzerine bir ev yapma hayali kurar. Şehirlerde de çoğu kişi biraz para biriktirerek emekliliğini bir köyden arsa alarak üzerine ev yapmayı ve burada yaşamayı hayal eder. Peki yeni köyde ev yapma yasası sonrasında yaşanan değişiklikler ne oldu? Köyde ev yaparken izinler nereden alınır? Köye nasıl ev yapılır? Gelin beraberce bakalım;

Köy yerinde bir arsanız var ve üzerinde bir ev yapmak istiyorsunuz.  Ancak İmar Kanunu ve yönetmelikler kapsamında bir arsaya ev yapabilmek için bazı koşulları karşılaması gerekiyor. Köy yerinde bir arsaya ev inşat etmek için Plansız Alanlar İmar Yönetmeliğini incelemeniz gerekiyor. Yönetmelik köy yerlerinde arsalara ev yapma projelerinde arsaların Köy Yerleşik Alanı içinde ya da dışında olmasına göre farklı hükümler ortaya koyuyor.

Köyde Ev Yapma Kanunu

Belediye Mücavir Alan Sınırları Dışında Planı Bulunmayan Köy ve Mezraların Yerleşik Alanlarında Uygulanacak Esaslara kapsamında köy yerlerinde cami gibi ortak yapılarla köydeki sakinlerin toplu olarak bulunduğu yerlerde yapılmış olan binaların sınırları içinde kalan bölgeler köy yerleşik alanı oluyor. Bu alan dışında 100 metre dışarıda olan Valilikler tarafından tespit edilerek İl İdare Kurulu tarafından alınan kararlar bu sınırlar dışında kalan bölgeler köy yerleşik alanı civarı olarak belirleniyor.

Köylerde ev yapmak için i arsanın köy sınırları içinde olması durumlarında bir tek köy nüfusuna kayıtlı ve köyde sürekli oturanlar tarafından yapılacak konut, tarım ve hayvancılık amaçlı yapılar ile ortak yapılar inşaat ve yapı kullanım izni dışında tutuluyor. Bu durumda da yapıların fen ve sağlık kurallarına uygun ve köy ihtiyar heyetinden izinli olması gerekiyor.

Sizler köy sakini değilseniz ruhsata tabi yapılar yapmanız gerekiyor. Bu durumda inşaat ve yapı kullanma izni için valiliklere başvuru yapmanız şart.

Köy Yerleşik Sınırları İçinde Yapılaşma Şartları

Köy yerleşik sınırları içinde yapılaşma şartlarını belirtelim;

  • Köy ve mezarlıkların yerleşik alanı içinde parsel genişliği 10.00 metrekareden, parsel derinliği ise 20.00 metrekareden düşük olmamalıdır.
  • İfrazla yapılacak yol, otopark, yeşil alan gibi düzenleme ortaklı payı köy tüzel kişiliği adına bedel almadan terk edilmektedir. Bu oran ise parsel büyüklüğünün en fazla %35’i kadar olabilir.
  • Bina cephe ve istikameti; köy teşekkülü dikkate alınarak taahhütname alınmak suretiyle tayin ve tespit köy ihtiyar heyeti tarafından yapılır.
  • İfraz söz konusu olmadıkça parsel üstünde gerekli müştemilat binaları dışında birden fazla  yapı yapamazsınız.
  • Köy ve mezarların yerleşik alanlarında taban alanı kat sayısı %50’den çok olamayacaktır. Bu orana müştemilat alanları da dahil edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir