Koronavirüs Sonrası Ofis Seçimi Nasıl Olacak?

Koronavirüs tüm dünyayı etkisi altına aldı. Dünya bir yandan virüsle mücadele ederken bir yandan da salgın sonrası dünyada ne tarz değişimler olacağı merak konusu. Bu süreçte yaşanacak değişimler hem inşaat sektörünü hem emlak sektörünü hem de iş dünyasını etkileyecek.

Yaşanan koronavirüs salgını Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde firmalara ait ofislerin küçüleceğine yönelik görüşü güçlendirdi. Şu süreçte insanları evden çalışmaya başlaması sebebiyle özellikle plazalarda kiralık ofisi bulunan firmalar daha düşük metrekarelik alanları tercih etmeye başlayacak gibi görünüyor. Böylece firmalar işlerini daha sürdürülebilir hale getirmeyi hedefliyor.

Plaza Ofisler Cazibesini Yitirebilir!

Çin’de ortaya çıkarak tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınından sonra iş dünyasında yaşanan gelişmeler şimdiden şekillenmeye başladı. Yapılan araştırmalar büyük ofis sahibi olan firmaların hisselerinin yoğun bir düşüşte olduğunu ortaya koyuyor. Plazalarda yer alan ofislerin cazibesini yitireceği hakim görüşler arasında.  Ofislerin şehir dışında daha küçük yerleşim birimlerine kayması ihtimali şuan çok güçlü görünüyor.

Uzmanların yaptığı yorumlar doğrultusunda milyonlarca insanın evlerinden çalışmaya başlaması ve ofislerin küçülmesi durumu kurumsal firmaların da bu işe girmeye başlamasıyla hızlanacak. Özellikle dijital dünyadaki gelişmeler evden çalışma deneyimlerinin geliştiğini ortaya koyuyor. Bu sonuçların iyi yönde olması firmaları ofislerinin metrekarelerini düşürmeyi hedefleyebileceğine yönelik iddiaları güçlendiriyor.

Şehirler Cazibe Merkezi Olmaktan Çıkabilir

ABD’de yapılan araştırmaya göre firmalara ait ofislerin boyutu, ofis içinde çalışanların yoğunluğu gibi birçok detay yeniden şekillenecek. Kiracılık potansiyelinin hala etkisini sürdüreceğini belirten araştırma, şehir merkezlerinin artık çekiciliğini yitirebileceğini ortaya koyuyor.  Kiracılar artık daha seyrek şehirden uzak yerlere taşınabilir.

Şehirlerdeki yüksek plazalarda yer alan ofislerin en önemli özelliklerinden biri de asansörlerde yaşanan karmaşa olarak karşımıza çıkıyor. Sosyal mesafe kuralı yüksek katlı ofislerde çalışmak yerine firmaları enlemesine geniş olan ofisleri tercih etmeye yönlendiriyor. Uzmanların yaptığı yorumlara göre kalabalık şehir merkezlerinde yer alan ofisler artık salgından önceki gibi talep görmemeye başlayacak. Asansörlerde kalabalık insan grupları yerine daha seyrek nüfuslu yerlerde daha izole ve sosyal mesafe kurallarını sağlayacak ofislerin popüler olabileceği öngörülüyor.

One Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir