Katarda İş Sahaları


​​​​​​​Ülkemizde işçi alımı çok az olmasından dolayı günümüzde bireyler yurtdışında iş imkanları arayışına girmiştir. Gerek ekonomik durumunun iyi olması, gerekse maaşların yüksek olması sebebiyle Katar’ı yurtdışında çalışma tercihlerinde üst sıralara taşımaktadır. Katar’ın refah seviyesinin yüksek olması ve ekonomisinin büyük ve güçlü olması dikkatleri üstüne çekmeyi başarmış durumdadır. Küçük bir yüz ölçümüne sahip olmasına rağmen Katar’da çok fazla iş imkanı vardır. Özellikle 2022 dünya kupasına ev sahipliği yapacak olmasıyla dev bir şantiye alanına dönüşmüş olup bundan ötürü de iş imkanlarında ciddi bir artış görülmüştür. Halkın genelde masa başı işlerde çalışıyor olması veya işveren olması çok büyük bir işçi ihtiyacına yol açıyor.

Katarda İş Sahaları

 

Katar ekonomisinin büyük bir yüzdesini petrolden sağladığı gibi bir çok iş imkanı için personel temin etmektedir. Fakat bu personel teminini genelde Nepal, Hindistan ve Asya ülkelerinden sağlamaktadır. Sebebi ise, vasıfsız işçi olmaları, çalışma şartlarının pek iyi olmayışı ve maaşların düşük olmasıdır. Buna bağlı olarak Katar, Türkiye’den vasıfsız işçi alımını pek gerçekleştirmemektedir. Bunun sebebi ise diğer ülkelerden gelen işçilerin daha düşük fiyata çalışmalarıdır. Türkiye’den Katar’a genel olarak kalifiyeli personel alınmaktadır. Kalifiyeli olarak usta ya da kalfa seviyesindeki kalıpçı, demir bağlama ustası, elektrik tesisatçısı, fayansçı, su tesisatçısı, şantiye şefleri, vardiya amirleri ve ustabaşı gibi ara kademede çalışanlar ile mimar, mühendis gibi eğitimli uzman personel alımı gerçekleştirilir. İnşaat sektörlü dışında Türkler petrol şirketlerinde, hizmet sektöründe, dönerci, kebapçı, pideci, kuaförlük gibi işlerde de çalışmaktadırlar.

Katar’da Çalışmak İçin Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Öncelikle nereye giderseniz gidin mutlaka araştırmalarınızı detaylı ve duygusal olarak düşünerek kesinlikle tamamlamayınız. Gideceğiniz firmayı iyi seçmelisiniz ki buna bağlı olarak size sunduğu imkanlardan memnun veya memnuniyetsiz olarak seçip girmiş olmayasınız. Ek olarak ise Katar’da yaşamın pahalı olduğunun farkında olarak alacağınız maaşın size yeterli olmasına dikkat etmelisiniz.

Eğer imkanınız var ve Katar’da çalışmak istiyorsanız, karar vermeden önce Katar’a gidip iş yerinizi, yaşayacağınız evi ve ülke şartlarını görmeniz yararınıza olacaktır.

Eğer Türkiye’den Katar’a gitmek istiyorsanız turistik ziyaret amacı ile gittiğinizde vize istenmemektedir.

59 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir