2019 Asgari Ücret Pazarlığı


Türkiye’nin gündemindeki önemli konulardan biri de asgari ücret zamlı olarak dikkat çekiyor. Özellikle mevcut ekonomik koşullar ve insanların maaş zammı beklentileri ile birlikte, asgari ücrette yaşanacak değişim çok sayıda insanı yakından ilgilendiriyor. Toplantı ve süreç ile birlikte yapılacak değerlendirmeler, 2019 yılı asgari ücret rakamları ortaya koyacak. Toplantıda, işveren işçi temsilcileri ile birlikte devlet yetkililerinin hazır bulunması bekleniyor. Oy çokluğu kararı ile birlikte belli olacak süreçle beraber, özellikle beklentilerin karşılanıp karşılanmayacağı büyük bir merak konusu.

Pek çok sivil toplum örgütünün 2000 TL üzeri bir rakam beklediği ortamda, mevcut artışın ne kadar olacağı gerçekten sürprize açık bir durum olarak dikkat çekmektedir. Milyonlarca insan alt gelir grubu olarak asgari ücretle birlikte geçimini sağlamaya çalışırken, burada ortaya çıkacak rakamların gerçekten büyük bir merak konusu olduğunu söylemek gerekiyor. Sadece bir aylık bir zaman dilimi kalmış olmasına rağmen, 2019 yılında yaşanacak gelişmeler hakkında henüz net bir bilgi olmadığını buradan belirtmek gerekiyor. Özellikle enflasyon rakamlarının yakından takip edildiği ortamda kasım ve aralık ayındaki beklenen enflasyon düşüşü, bu rakamın 2000 TL ‘yit geçip geçmeyeceği konusunda kafalarda soru işareti bırakmaya devam ediyor. Bununla beraber açlık sınırının altında bir rakam ortaya koyan enflasyon verileri, gerçekten yeterli olmayan bir rakamı göstermeye devam ediyor.

Muhalefet 2200 Liralık Bir Teklif Yaptı

Ana muhalefet partisi CHP asgari ücretin 2200 lira olması yönünde bir teklifte bulundu. Günümüz şartları ve ekonomik koşullar düşünüldüğü zaman, bu rakamın bile yeterli olup olmayacağı gerçekten soru işareti. Yine de politika ile ilgilenen siyasetçilerin, özellikle asgari ücret gibi bir konuda iyimser rakamlar önerileri en azından ortaya çıkacak rakamın iyi sonuçlar açısından bir fırsat olarak görülüyor. 6 milyondan fazla insanı yakından ilgilendiren bu süreç, özellikle ailelerle birlikte Türkiye’nin önemli bir kısmına tekabül ediyor.

Dolar ve Euro gibi para birimlerindeki artış düşüşe geçerken, ne yazık ki bu düşüş tam olarak alışverişlere yansımadı. Yüksek enflasyon rakamları ile birlikte pek çok üründe ki yaşanan artış, özellikle beklenti içerisinde olan insanlar için karamsar bir tablo oluşturdu. En azından bu karamsar tabloyu ortadan kaldıracak çözümler noktasında, asgari ücret için yapılan 2200 TL tutarındaki tepkinin iyi bir sonuç oluşturduğunu buradan belirtmek isteriz.

DİSK 2800 TL Teklif İle Asgari Ücret Konusundaki Tavrını Ortaya Koydu

İşçi sendikası olarak yıllardan beri faaliyetini sürdüren DİSK, ülkemizde özellikle teklifler konusunda en uç rakamları gündeme getiren sendika olarak dikkat çekiyor. 2019 yılı asgari ücret beklentileri büyük bir merak oluştururken, DİSK bu konuya 2800 TL teklif ile dâhil oldu. Her ne kadar gerçek manada yeterli bir rakam olmasa da burada ortaya çıkan teklifin en azından umut vaat eden bir rakam olduğunu söylemek gerekiyor. Kaynak gösterme konusunda bu teklifler yeterliliği ortaya koymamış olsa bile, en azından iyimser teklif açısından bu rakamların çözüm olarak da iyi bir sonuç ortaya koyması beklenmektedir.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu Toplanıyor

Bu ay içerisinde yapılacak ilk toplantı ile birlikte, asgari ücret tespit komisyonu özellikle bu süreci başlatacak ve süre sonra gerçekten yine merak konusu olmaya devam edecek. 2019 asgari ücret zam beklentileri ile birlikte bu görüşmelerin ortaya koyacağı sonuçlar gerçekten büyük bir merak konusu olmaya devam etmektedir. Çok sayıda işçi ve işçi temsilcisinin yakından takip ettiği süreç ile birlikte, işveren temsilcilerinin yine bu konuya dâhil olduğunu söyleyebiliriz. Devlet yetkilileri işveren sendikası ve işçi sendikasından oluşan asgari ücret tespit komisyonunda, gerçekten ortaya çıkacak rakamların büyük bir merak konusu olduğunu buradan belirtmek gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir