Paris’te Gösteriler Devam Ediyor


Son 10 günde neredeyse tüm dünyanın gözü Paris’e çevrilmiş durumda, akaryakıt vergi artırımı süreci ile başlayan sorunlar, büyük bir hızla devam ediyor ve gösterilerin gerçekten şiddet boyutu artmış durumda. % 23’lük bir artış öngörüsü ile birlikte hükümetin ortaya koymuş olduğu sonuçlar, çok sayıda insan tarafından protesto edilmeye devam ediyor. Ölü ve yaralıların olduğu gösterilerin etkisi tüm dünyayı sarmış durumda. Özellikle de Avrupa’nın merkezi sayılabilecek bir yerde devam eden eylemler, gerçekten Fransa’ya yakışmayan bir görüntü oluşturmaya devam etmektedir.

Polisin şiddet kullanılması ve özellikle de göstericilerin sert tepkisi ile birlikte ortaya çok olumsuz görüntülerin çıktığını söylemek mümkün. Akaryakıt vergilerinin düşürülmesi amacıyla düzenlenmiş olan bu gösteri gittikçe dozajı artan bir şiddet ortaya koymaya devam ediyor. Aslında ekonomi iyileştirmek için yapılmış olan bir düzenlemenin, halk tarafından olumsuz derecede karşılık gördüğünü burada söylemek mümkün olmuştur. Gösterinin ortaya koyduğu zarar bilançosu ise sürekli artmaya devam ediyor. Yanan işyerleri zarar gören sokak ve caddelerin yanı sıra, fansa ekonomisinin de bu gidişat ile birlikte olumsuz bir etki yarattığını buradan söylemek gerekiyor.

Otel Rezervasyonlarında Düşüş Oldu

Dünyanın turizm merkezi olarak gösterilen ve pek çok insanın gitmeyi arzuladığı şehirlerden biri olan Paris, artık başka şekilde anılıyor. Özellikle son olaylarla birlikte otel rezervasyonlarının % 15 ile % 20 arasında bir düşüş yaşadığını buradan söyleyebiliriz. Özellikle de bu gelişmelerin, ilerisi için karamsar bir tablo ve görüntü ortaya koyduğunu belirtmek gerekiyor. Aslında eylem ve etkinlik gibi birbirinden farklı anlayışa sahip gösteri gruplarının, burada çok fazla iyi niyetli olmadığını da söylemek mümkün. Diyalog ve istişare gibi ihtimalleri göz ardı eden topluluk, şiddet ile birlikte ortalığı yakıp yıkıyor ve bu da maddi olarak gerçekten ortaya çok büyük bir zarar koyuyor. Bu son dönemde yaşanan şiddet gelişimi ile birlikte, özellikle Fransa’nın turizmden yine olumsuz bir şekilde etkilendiğini söylemek gerekiyor.

Sarı Yelekliler Eylemi

Tüm dünyada ses getiren ve şiddetle beraber ortaya olağanüstü görüntüler koyan bu gösteriler sonucunda, Fransa gerçekten önemli bir bedel ödemeye devam ediyor. Kendilerine sarı yelek diler olarak isim takmış olan grup, geniş çaplı eylemlerini Fransa dışında Belçika’ya da taşımış durumda. Kavga, şiddet ve istenmeyen görüntülerin, tüm dünyanın gözü önünde cereyan eden bir vukuata dönüştüğünü söyleyebiliriz. Özellikle benzer etkinlikler başka ülkelerde olduğu zaman eleştiren Avrupa birliği ülkelerinin, olaya yaklaşımı bir şekilde çifte standart olarak da görülebilir.

Fransa Ekonomi Bakanı Bruno Le Maire, yapmış olduğu açıklamalarla birlikte zararın 400 milyon Euro dan daha fazla olduğunu belirtti. Gerçekten bu zamana kadar ortaya konmuş olan eylem ve sonuçları ile birlikte, rakamların oldukça yüksek oluşu dikkat çekmektedir. Tüm dünyada bir ders niteliğindeki sonuçları olan eylemler, aslında eylem düzenleyici olarak tanınan örgüt ve kişilerin kendi işinde ne kadar başarılı olduğunu da gözler önüne sermeye devam etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir