Katar Vizesi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?


Turizm sektöründe canlanmayı sağlamak amacıyla son yıllarda Katar’da Körfez İşbirliği Üyeleri (GCC) ve 30’un üzerinde ülke için vize muafiyeti uygulanmaktadır.

Katar Vizesi Nasıl Alınır? Şartları Nelerdir?

Katar’da genel anlamda turizm amaçlı verilen vize dışında yurtdışı iş imkanları düşünenler için oturum ve çalışma amaçlı birtakım vize çeşitleri istenmektedir. Katar vizesi için belirlenen çeşitler nelerdir? bu konuda birçok vize çeşidi bulunmaktadır. Katar vizesi başvuru yapan iş adamlarına verilmektedir. Tanınan bir şirket olmanız gerekmekte ve göçmenlik dairesine başvurmanız gerekmektedir. 2 haftalık bir geçerlilik süresi vardır ve alınan karar ve yasalara tabi tutulmaktadır. Turistik vize için ülkeye giriş için Qatar Airways havayolu kullanılmalıdır. Vize 14 günlük olup DOHA Havalimanı’ndaki Göçmenlik Dairesi’den alınmaktadır. Vizeler 3 ayda bir yenilenebilir. Yurtdışı elçiliklerinden vize alınabilir. Birçok ülkenin vatandaşı ortak vize başvurusunda bulunabilir. Pasaportlar Pazartesi ve Perşembe günleri içinde 9.30 ile 12.30 saatlerinde alınabilir.

Katar Yaşam Koşulları Nasıl?

Türkiye’den 70 kat küçük olan ülkenin nüfusu 2,5 milyondur. Orta Doğunun en küçük ülkesidir. Ekonomisi hızla büyümektedir ve 2022 Dünya kupasına ev sahipliği yapacağı durumu yurtdışı iş fırsatları arayan kişiler için büyük olanaklar sağlamaktadır. Nüfusun %75’ini yabancılar oluşturur. En büyük Amerikan Üssü de bu ülkede yer alır. Yerel nüfusun neredeyse tamamı Müslümandır. Dil Arapça’dır. Dünya genelinde kişi başına düşen milli gelirin en yüksek olduğu ülkeler içindedir. İslam dini çok güçlü yaşanan bir ülke olmasına rağmen yabancılar için fazla katı değildir. Ramazanda iftara dek tüm restoranlar kapalıdır. Kadınlar genelde siyah tunik giymekte fakat gençler aşırıya kaçmamak şartıyla etek, kot pantolon vs giyebiliyorlar. Ülkede sportif faaliyetler oldukça iyi olup ayrıca birçok Amerikan Üniversitesi’nde çalışan Amerikalı akademisyen olduğundan yabancı öğrenciler fazladır. 2020 dünya kupası hazırlıklarından dolayı dev bir şantiyeye dönüşen Katar’da birçok kişi yurtdışı iş ilanları doğrultusunda çalışmak için iş bulabilmektedir. İnşaat projeleri, doğal gaz şirketleri ve hizmet sektörlerinde rahatlıkla iş bulunabilmektedir.

En Kolay Şekilde Katar Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Başvuru yapılan form okunaklı olmalıdır. Nakit ödeme ile kişisel çek kabul edilmez. Başvuru yapan kişinin pasaportu ülkede kalmak için 6 aydan daha çok süre için geçerli olup vize verilecek sayfaları yer almalıdır. 2 vesikalık fotoğraf, pasaportun aslı, ilk sayfaların 2 tane fotokopisi, iş vizesi için iş mektubu ve vize talebinin nedeni istenmektedir. Çalışacak kişinin aile bireyleri için de farklı işlemler gerekmektedir. Yurtdışı iş imkanları için Katar’ı düşünüyorsanız öncelikle vize ve çalışma vizesi konusunda bilgi sahibi olmanız önemlidir.

16 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir