ENKA SIRBİSTAN’ A YOL İNŞA EDECEK


ENKA, ABD’ li Bechtel müteahhitlik şirketiyle yarı yarıya ortaklık şeklinde yürüttüğü Bechtel ENKA UK, Sırbistan ile 745 milyon tutarında bir sözleşme imzalayarak otoyol inşası projesinin ilk adımlarını attılar. KAP tarafından yapılan açıklama doğrultusunda Morova Koridor Otoyol Projesi adı verilen projenin tasarım ve inşaatının tamamının 2023 yılına kadar tamamlanması ve sonucunda 112 km yol inşa edilmesi planlanmaktadır.

Belgrad Büyükelçisi Tanju Bilgiç, ENKA İnşaat’ ın almış olduğu Sırbistan otoyol projesine dair ‘ Türk inşaat şirketlerinin özellikle yurt dışında ki bir başka başarısı daha ‘ ifadeleriyle imzalanan proje hakkında ki yorumlarını twitter üzerinden paylaştı. Morova Koridor Otoyol Projesi ile alakalı otoyol ticari sözleşme düzenlenen törene Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’ in katılımıyla imzalar atıldı. Morova Koridor otoyolu projesi sayesinde Sırbistan toprakları Avrupa ulaştırma koridorları arasında bağlantı sağlanacaktır. Otoyol inşaatı 2020 yılının ilk aylarında başlayacak olup maksimum 4 yıl içerisinde tamamlanması planlanmaktadır.

Morova Koridor Otoyol Projesi kapsamında yapılacaklar

Otoyol projesinin tasarımında bölge üzerinde ki erişilebilirliğin geliştirilerek dijital bir koridor sağlanması noktasında otoyol rotası boyunca ilerleyecek detaylı bir telekomünikasyon ağının planlaması yapılmaktadır. Projeyi detaylı olarak incelediğimizde 10 yeni kavşak, demiryollarını, karayollarını ve Morava Nehri’ ni yol güzergâhı boyunca kesecek birçok yapı inşa edilecek. Bunun yanı sıra bölgede bazı dönemler görülen sel felaketlerinin önüne geçmek için 50 km uzunluğa sahip yeni bir nehir yatağı inşa edilecek. Projede 78 köprü, 24üst geçit ve 12 alt geçit yapılması planlanıyor.

167 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir