Almanya’da Çalışma İzni Nasıl Alınır?


Almanya yurtdışı iş imkanları içinde Türkiye vatandaşlarının sıklıkla başvuru yaptıkları bir Avrupa ülkesidir. Almanya’da çalışma izniniz olması için ülke için geçerli olan bir vatandaşlık durumunuz yoksa Almanya çalışma vizesi almanız gereklidir.

Almanya’da Çalışma İzni Nasıl Alınır?

Ülkeye giriş yapmadan önce Almanya vize alma işleminin bitmiş olması gereklidir. Vize almak için tek yetkili kurum Almanya Büyükelçiliği veya Almanya konsolosluklarıdır. Çalışma izni başvurusu için öncelikle bu şehirdeki bir iş yerinden teklif almanız ya da imkanlarınız doğrultusunda ülkenizdeki işyeri ile anlaşmış olmanız gerekmektedir. Avrupa birliğine ait bir ülkenin vatandaşı değilseniz ya da Alman vatandaşlığınız yoksa siz üçüncü ülke konumunda yer almaktasınız. Çalışma izni başvurusu için çalışacağınız süre 90 günün üzerinde ise ve uzun süreliyse ulusal vize(D tipi Vize)başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Bu başvuruda çalışma amaçlı gideceğinizi ve gerekli olacak tüm evrakların eksiksiz bir şekilde tamamlanmış olması gerekmektedir. Başvuru formunu eksiksiz ve doğru bilgilerle doldurarak gerekli ek olarak istenen evrakları da eksiksiz sunmanız sizi avantajlı duruma getirir. Gereken şartlara uygunsanız ve vizenizi almışsanız en kısa zamanda oturma izni almak için yabancılar dairesine gitmeniz gerekmektedir. Çünkü size verilen vize 3 ay geçerli olacaktır ve vakit kaybetmeden gereken oturma izni başvurusunu yapmanız gerekmektedir. Yapılan incelemeler sonrasında iş sözleşmenizin süresine göre oturum izninizi alıyorsunuz. İlk defada oturma izni 3 yıl için verilmektedir. Ayrıca çalışma iznine gerek yoktur. Fakat bu oturma ve çalışma izni belli bir mesleğe, işverene veya bulunduğunuz şehre göre de sınırlı kalabiliyor.

Almanya’da İş Bulma

TC vatandaşları için kendi imkanları dahilinde bulmuş oldukları işlerde çalışmaları için Almanya’da ki şartların yerinde olması ve çalışmak istedikleri işin Alman yetkililer tarafından belirlen kriterler içinde bulunması gerekmektedir. Almanya iş bulma alanında belirlenen birtakım sınırlandırmalar mevcuttur. Çalışmak istediğiniz pozisyonda Almanya vatandaşı olan birinin olmaması veya bir başka ülkenin AB veya Avrupa Ekonomik alanı vatandaşının olmaması durumunda size oraya gitme ve çalışmaya başlama izni doğar.

Almanya’da Hangi Sektörlere Eleman Lazım?

Hangi meslekte olursanız olun yapmanız gereken kendi ülkenizde iken Almanya’da bir iş bulmanız gerekmektedir. Almanya’ya giriş yapılmadan önce işin bulunması esastır. İş arayanların internet sitelerinde yer alan yurtdışı iş ilanları sayfalarını takip etmeleri de oldukça yarar sağlayacaktır. Almanya’da genelde ihtiyaç duyulan iş sektörleri arasında en fazla inşaat işleri, yapıcılık, sıvacılık, boya işleri, kaynakçılık ve mobilyacılık yer almaktadır. İşçi kazancının da aylık yaklaşık olarak 1.500 Euro ve 2,500 Euro arasında yer alması oldukça caziptir.

11 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir