Ukrayna’da Türk Ustalar İçin İş İmkanları Nelerdir?


Birçok Türk firması Ukrayna’da faaliyet içinde olduğundan bu ülkede çalışmak isteyen Türk vatandaşları farklı alanlarda iş bulabilme şansına sahiptirler. Türk firmaları ülkemizden kalifiye eleman kabul ederek çalışmak için Ukrayna iş imkanları sağlamaktadır.

Ukrayna’da Türk Ustalar İçin İş İmkanları Nelerdir?

Farklı alanlarda iş imkanları bulunabilen ülkede en fazla enerji, gıda, bilişim, teknoloji, tekstil ve birçok yurtdışı ülkelerde olduğu gibi inşaat alanında ihtiyaç duyulmaktadır. Türk şirketler özellikle inşaat alanında almış oldukları büyük projeler için ülkemizden gerekli vasıflarda elemanlar tercih etmekte ve çalışma fırsatı sağlamaktadır. Fabrikalar ve marketler için de eleman ihtiyacı yaşayan ülkede vasıfsız personel konumunda da çalışmak mümkün olmaktadır. Ukrayna iş fırsatları açısından Türk ustalar için değerlendirilebilecek bir ülkedir. Tecrübeli ve deneyimli kişiler bu fırsatları değerlendirerek yurtdışı iş yaparak iyi bir gelir elde edebilirler.

Kısaca Ukrayna Hakkında Genel Bilgiler

Kendine özgü bir yaşam stili olan ülkeye son yıllarda ülkemizden çok sayıda insan seyahat amaçlı gitmektedir. Yaşam koşulları tekstil dışında ülkemize oranla çok daha ucuzdur. Ukrayna insanları yabancılara karşı biraz mesafeli duruş sergileseler de genel anlamda Türklere karşı tavırları daha sevecendir. Bu nedenle Türkiye’den gidenler için ülkede yaşam çok da zor değildir. Ev kiraları 2 odalı bir ev için 200-300 dolar arası olup şehir merkezlerinde rakam 500-1000 dolara kadar yükselmektedir. Gıda ürünleri Türkiye’ye kıyasla oldukça ucuzdur. Elektrik, su, ulaşım oldukça uygun olup toplu taşıma ücretleri 0,25 usd civarıdır. Tekstil ürünleri oldukça pahalıdır.

Ukrayna’da Nasıl İş Bulunabilir?

Ukrayna’da çalışmak gibi bir düşünceniz varsa bu alanda birçok profesyonel hizmet vermekte olan kurumlar var. Onlara başvuru yapabilirsiniz. Bununla birlikte İŞKUR aracılığı ile de yurtdışı iş ilanları değerlendirmesi yapabilirsiniz. Ayrıca bazı sitelerden de destek alabilmeniz mümkündür. Örneğin yenibiris.com, kariyer.net gibi sitelere de girerek iş bulma konusunda birçok farklı iş kollarını inceleyebilir değerlendirebilirsiniz. Ülkeye gitmek ve çalışmak niyetindeyseniz öncelikle Ukrayna’da yaşam koşulları, giderler, çalışma şartları, maaşlar konusunda da iyi bir araştırma yaparak bilgi almanızda çok yarar vardır. İşinizi garantiye almak için bölgenizde bulunan İŞKUR müdürlüğüne kaydınızı yaptırabilirsiniz. Her hangi bir yurtdışı işçi gereksiniminde sizinle iletişime geçeceklerdir.

45 Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir